Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w powiecie sokołowskim

Za nami 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Wiatr w żagle” i grała dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Swoją cegiełkę do corocznej zbiórki dołożył również powiat sokołowski.

W niedzielę 12 stycznia od rana do wieczora na terenie powiatu między innymi w Sokołowie Podlaskim, Niecieczy, Skibniewie, Kosowie Lackim, Repkach, Nowej Wsi, Ceranowie, Sabniach, Bielanach, Jabłonnie Lackiej i Grochowie można było spotkać blisko 600 wolontariuszy, którzy z wielkim poświęceniem zbierali datki do puszek WOŚP.

Tak jak w latach poprzednich Powiatowy Finał WOŚP odbył się w Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim i przyciągnął rzeszę mieszkańców miasta oraz powiatu, a Honorowym Patronatem objęła go starosta Elżbieta Sadowska.

Finał rozpoczął się przejazdem służb ulicami miasta, a tuż po nim miała miejsce parada pojazdów zorganizowana przez „Sokołowskie Klasyki”.  Po raz VII na ulicach miasta odbył się bieg pod hasłem „Policz się z cukrzycą”, który na starcie zgromadził wielu zawodników. Zabezpieczenie biegu zapewnili strażacy z jednostek OSP Cukrownia, Chruszczewka, Kupientyn, Sabnie, Skrzeszew, Szkopy, Trebień. Zmagania podzielono na 2 kategorie. W pierwszej z nich na dystansie 500 m biegły dzieci w wieku do lat 12, a w drugiej na dystansie 2 km pozostałe dzieci oraz każdy, kto chciał wziąć udział w zmaganiach. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale.

Tego dnia nie zabrakło licznie zgromadzonych przedsiębiorców oraz sponsorów, którzy każdego roku pomagają w organizacji przedsięwzięcia, a dzięki ich hojności Powiatowy Sztab WOŚP organizuje liczne atrakcje dla wszystkich, którzy biorą udział w Finale. Przy rozliczaniu zbiórki przez cały czas pracowali pracownicy Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie.

Ta radosna niedziela była również doskonałą okazją do oddania krwi. Na placu naprzeciw Zespołu Szkół Nr 1 tradycyjnie zawitał autobus Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Dzięki wielkiemu sercu mieszkańców miasta i powiatu udało się zebrać łącznie 33 litry krwi. Można było również zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego przy stoisku DKMS Polska.

Na hali sportowej nie zabrakło stanowiska Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, przy którym personel sokołowskiego szpitala prezentował sprzęt ufundowany przez WOŚP ze środków zebranych podczas poprzednich finałów.

Na dzieci czekał dmuchany plac zabaw, a o wszystkich którzy zgłodnieli zadbali wystawcy, wśród których znalazły się między innymi: Sokołowskie Zakłady Mięsne, OSM Kosów Lacki, Koło Gospodyń Wiejskich w Grochowie. Pyszny Bigos przygotowała Kapela Wuja Krzycha, a rewelacyjną tajską zupę właściciele Sali Balowej „U Pietrzaków”.

Nie zabrakło również Orkiestrowego sklepiku z pamiątkami, loterii fantowej, licznych konkursów dla dzieci jak i licytacji, na które różne przedmioty oraz usługi przekazali darczyńcy oraz sponsorzy. Zebrani tego dania mieszkańcy chętnie brali w nich  udział, a kwota z licytacji w znaczny sposób zasiliła kwotę uzbieraną w czasie Finału.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na scenie pojawili się wszyscy członkowie Sztabu, a swoje słowa i podziękowania do zgromadzonych skierowali starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk, dyrektor SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim Maria Sikorska oraz dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Małgorzata Baranowska. Ważnym punktem konferencji było uhonorowanie złotym medalem harcerza Michała Wierzbickiego, za pracę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na sokołowskiej scenie WOŚP mogliśmy zobaczyć tego dnia między innymi: zespół Prowokacja z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Sokołowie Podlaskim, zespół Szara Band z Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, Orkiestra OSP w Sokołowie Podlaskim, PNC Dance Studio, młodzież z Innowacyjnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Bielanach Jarosławach, JDC Kamil Brewczuk, zespół FREESTYLE oraz gwiazdę wieczoru - zespół Camasutra.

Za sprawą 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie sokołowskim udało się zebrać łączną kwotę 145 888,03 zł i jest to kolejny w historii rekord naszych zbiórek. Warto nadmienić, że kwota ulegnie zwiększeniu dzięki prowadzonym licytacjom internetowym.

W imieniu Powiatu Sokołowskiego wszystkim ludziom o dobrych sercach, którzy włączają się w działalność charytatywną, oraz zbiórki prowadzone na rzecz WOŚP, jak i wszystkie inne akcje niesienia pomocy drugiemu człowiekowi odbywające się na terenie naszego powiatu serdecznie dziękujemy. Jesteśmy dumni, pełni podziwu i spokojni, że zawsze można liczyć na Państwa wielkie serca. To dzięki Państwa dobroci udają się rzeczy wielkie. Jednocześnie zachęcamy wszystkich do włączania się w różne akcje pomocy i jesteśmy przekonani, że dobro okazane drugiemu człowiekowi wraca zawsze gdy go potrzebujemy.

fotografie: Powiat Sokołowski, I LO w Sokołowie Podlaskim