Groźny wypadek – służby ratownicze nie zawiodły.

W dniu 13.03.2013 rok. godz. 12.10 na drodze wojewódzkiej nr 627 w miejscowości Telaki gm. Kosów Lacki doszło do zderzenia autobusu relacji Lublin-Olsztyn z samochodem ciężarowym Volvo. Autobusem przewoźnika PKS Radzyń Podlaski jechało 12 osób. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów z powodu wpadnięcia w poślizg autobusu poszkodowanych zostało 8 osób, które wymagały pomocy medycznej. Na miejscu zdarzenia bardzo szybko pojawiły się służby ratownicze. Pierwsza na miejsce przybyła OSP Kosów Lacki następnie  samochód ratowniczo-gaśniczy z JRG PSP Sokołów Podlaski oraz Policja i Pogotowie Ratunkowe trzema ambulansami i OSP Dybów.

Pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego po otrzymaniu informacji o zdarzeniu z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego natychmiast zorganizowali transport zastępczy z PKS Sokołów i udali się na miejsce akcji. Zastępczy autokar po 20 minutach od otrzymania takiej dyspozycji znalazł się na miejscu. Wszyscy pasażerowie którzy nie odjechali karetkami do szpitala po udzieleniu pomocy medycznej przechodzili do podstawionego ciepłego autobusu. W międzyczasie zorganizowano również dodatkowy autobus z PKS Radzyń Podlaski, który dojechał do Sokołowa i zabrał pasażerów aby kontynuowali podróż.

Dzięki uprzejmości Kierownictwa PKS Sokołów poszkodowani pasażerowie w oczekiwaniu na dalszą podróż w ciepłym pomieszczeniu otrzymali gorąca kawę i herbatę. Pracownicy Wydziału ZK przewieźli do nowo podstawionego autokaru także tych pasażerów którzy po udzieleniu pomocy ambulatoryjnej w szpitalu chcieli dalej kontynuować podróż. Ostatecznie w szpitalu pozostała jedna poszkodowana osoba.

Pomimo, że rozmiar zdarzenia miał charakter masowy, co jest  rzadkością na naszym powiecie ( należy dodać, że równolegle doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej 63 w okolicach Kupientyna gdzie również udzielono pomocy poszkodowanym) działania przebiegły sprawnie.

Zakres zadań przy tym wypadku był duży dla wszystkich służb, bo oprócz udzielania pomocy medycznej, uwalnianiu zakleszczonego kierowcy w kabinie TIRA, zapewnieniu transportu zastępczego zorganizowano objazdy, wykonano czynności dochodzeniowo - śledcze i odblokowano drogę.

Łącznie w działaniach ratowniczych brało udziały udział siły i środki: PSP – 2 pojazdy i 6 osób, OSP – 3 pojazdy i 15 osób (Kosów L. 2 zastępy, 1 zastęp OSP Dybów), Policja -. 6 pojazdów i 11osób, Pogotowie Ratunkowe 3 ambulanse ( w tym jeden z Węgrowa)  oraz  10 osób, Zarządzanie Kryzysowe -1 pojazd i 2 osoby.

Na miejsce działań przybył Burmistrz miasta i Gminy Kosów Lacki - Jan Słomiak oraz Z-ca Komendanta Powiatowego PSP - bryg. Tomasz Wilk.

Na podstawie przebiegu działań przy tym zdarzeniu widać było, że system ratowniczy w powiecie zadziałał prawidłowo, a poszkodowani pasażerowie byli pełni uznania dla profesjonalizmu służb i dziękowali za opiekę  jaką zostali otoczeni w tej trudnej dla nich sytuacji. Kierownictwu PKS należą się słowa uznania i podziękowania za aktywne włączenie się w akcję ratowniczą.