Wspólna polityka rolna po 2013 roku

W dniu 8 marca 2013 roku na sali widowiskowej sokołowskiego Ośrodka Kultury odbyło się szkolenie dla rolników pod nazwą „Wspólna polityka rolna w latach 2014-2020". Konferencja była wynikiemowocnej współpracy Powiatu Sokołowskiego i  Mazowieckiej Izby Rolniczej.

W spotkaniu uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu sokołowsiego i powiatów ościennych. Konferencja była doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą Agencji i Instytucji związanych z rolnictwem, które na stoiskach informacyjno - promocyjnych służyły doradztwem i pomocą wszystkim zainteresowanym.

Zebranych gości powitał gospodarz spotkania, starosta sokołowski Leszek Iwaniuk, który obiecał, że dzisiejsze spotkanie nie będzie ostatnie, a Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim zamierza organizować tego typu szkolenia co roku.

- Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego ile trudu i wysiłku wkłada rolnik w uprawę swojej ziemi. Co roku dziękujęmy Państwu za to podczas dożynek powiatowych. Jednak to nie wszystko, co chcemy dla Państwa zrobić. Zorganizowaliśmy dzisiejsze spotkanie po to, aby pomóc Państwu w zdobyciu ważnych, a czasami niezbędnych do dalszego funkcjonowania informacji. - mówił starosta.

Po krótkim przemówieniu na scenie pojawili się młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca "Sokołowianie", którzy zaprezentowali krótką część artystyczną.  Po występach sokołowskiej młodzieży nadszedł czas na wystąpienia zaproszonych prelegentów.

Jako pierwszy głos zabrał Poseł do Parlamentu Europejskiego, pan Jarosław Kalinowski, który opowiedział o budżecie i "Założeniach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020". Na temat "Kwotowania produkcji mleka oraz zasad ubiegania się o dopłaty do materiału siewnego w 2013 r." mówił Andrzej Różycki Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Warszawie. Kolejną poruszoną na konferencji kwestią była "Sprzedaż nieruchomości rolnych z zasobów Skarbu Państwa", o której opowiedział Marek Błaszczak, Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych.  W programie konferencji znalazł się również temat zmian w dopłatach bezpośrednich oraz płatnościach rolnośrodowiskowych w bieżącym roku, który omówili przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Dyrektor Wojciech Jańczuk i jego współpracownik Jacek Sadoch.

Z pewnością wszyscy uczestnicy spotkania zdobyli wiedzę niezbędną do dalszego funkcjonowania i rozwoju gospodarstw rolnych na terenie powiatu sokołowskiego.